High School Basketball
Thursday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
---|
Adrian 78, Fulda 43
Aitkin 47, Isle 42
Albany 75, Minnewaska 67
Alexandria 59, Sartell-St. Stephen 52
Andover 66, Elk River 54
Annandale 61, New London-Spicer 50
Anoka 46, Blaine 42
Ashby 70, Underwood 62
Barnesville 76, Hawley 68
Battle Lake 67, Brandon-Evansville 25
Belgrade-Brooten-Elrosa 68, Holdingford 30
Benilde-St. Margaret's 70, St. Louis Park 48
Bethany Academy 42, Legacy Christian 40
Bethlehem Academy 52, Janesville-Waldorf-Pemberton 40
Braham 69, Hinckley-Finlayson 59
Cedar Mountain/Comfrey 69, Westbrook-Walnut Grove 60
Chatfield 80, Kingsland 55
Clinton-Graceville-Beardsley 75, Waverly-South Shore, S.D. 63
DeLaSalle 94, St. Anthony 37
Detroit Lakes 66, Park Rapids 61
East Grand Forks 68, Roseau 50
Eden Prairie 80, Minneapolis South 74
Fairmont 68, St. Peter 57
Fillmore Central 65, Lanesboro 64
Fosston 76, Clearbrook-Gonvick 58
Fridley 51, Mound Westonka 48
G-F-W 72, Buffalo Lake-Hector-Stewart 68, 2OT
Goodridge/Grygla-Gatzke 67, Badger-Greenbush-Middle River 59
Grand Meadow 56, Glenville-Emmons 39
Hope Academy 65, Hmong Academy 50
International Falls 64, Warroad 53
Jackson County Central 76, Pipestone 72
Lakeville North 81, Eastview 58
LeSueur-Henderson 88, Watertown-Mayer 68
Litchfield 60, Delano 54
Lyle/Austin Pacelli 50, Alden-Conger 47
Marshall 71, Luverne 48
Martin County West 57, Nicollet 41
Mayer Lutheran 74, Belle Plaine 63
Melrose 64, Paynesville 49
Milaca 54, Pine City 25
Minneapolis North 82, Minneapolis Southwest 80
Minneapolis Washburn 56, Minneapolis Roosevelt 47
Minnehaha Academy 70, St. Paul Highland Park 50
Minneota/Lincoln HI 85, Yellow Medicine East 58
Minnetonka 82, Robbinsdale Armstrong 56
Montevideo 88, Atwater-Cosmos-Grove City 71
Mountain Iron-Buhl 87, Cromwell 61
New Life Academy 73, St. Croix Lutheran 70
New Prague 57, Kasson-Mantorville 53
North Metro 73, Christ's Household of Faith 72
Northern Freeze 56, Sacred Heart 35
Norwood-Young America 59, Sibley East 48
Orono 69, Holy Family Catholic 59
Osakis 49, Sebeka 46
Osseo 83, Champlin Park 74
Park Center 98, Coon Rapids 57
Pelican Rapids 86, Frazee 61
Pequot Lakes 72, Pine River-Backus 66
Perham 51, Breckenridge 36
Pine Island 55, Goodhue 54
Plainview-Elgin-Millville 77, Dover-Eyota 52
Prairie Seeds Academy 77, Cristo Rey Jesuit 71
Princeton 101, Monticello 98, OT
Proctor 71, Two Harbors 63
Roseville 79, Park (Cottage Grove) 55
Rush City 79, Ogilvie 45
Sauk Centre 44, Benson 43
Sleepy Eye 67, Truman/Martin Luther 65
South Ridge 94, North Woods 72
St. Clair 72, Minnesota Valley Lutheran 52
St. Cloud Cathedral 65, Foley 55
St. Cloud Tech 70, Fergus Falls 52
St. James Area 77, New Ulm 49
St. John's Prep 75, Onamia 55
St. Michael-Albertville 71, Rogers 63
Stewartville 64, Byron 58
Tracy-Milroy-Balaton 79, Red Rock Central 40
Tri-City United 67, Jordan 57
Wabasso 70, Madelia 56
Walker-Hackensack-Akeley 69, Blackduck 45
Waubun 56, Lake Park-Audubon 54
West Lutheran 66, PACT Charter 52
West Salem, Wis. 59, La Crescent 53
Willmar 76, Rocori 58
Wrenshall 70, East Central 48
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS |
---|
Minnesota Academy for the Deaf vs. Great River, ccd.
GIRLS BASKETBALL |
---|
Ada-Borup 68, Norman County East/Ulen-Hitterdal 28
Albany 82, Mora 21
Andover 88, Elk River 82
Anoka 79, Blaine 53
Barnum 53, Floodwood 51
Belgrade-Brooten-Elrosa 65, Rockford 62
Benilde-St. Margaret's 67, Columbia Heights 26
Blake 61, St. Paul Academy 32
Browerville 72, St. John's Prep 45
Byron 73, Kingsland 51
Canby 65, Lakeview 50
Champlin Park 61, Osseo 54
Chisago Lakes 48, Buffalo 46
Clearbrook-Gonvick 73, Kelliher/Northome 46
Cloquet 57, Duluth Marshall 18
Dawson-Boyd 60, Central Minnesota Christian 45
Detroit Lakes 70, Thief River Falls 57
Dilworth-Glyndon-Felton 68, Wadena-Deer Creek 60
East Central 55, Northland 33
East Grand Forks 67, Sacred Heart 60
Edgerton 65, Red Rock Central 49
Ely 77, Lakeview Christian Academy 50
Esko 64, Wrenshall 9
Fairmont 65, St. Peter 37
Fertile-Beltrami 49, Climax/Fisher 15
Foley 65, Becker 64
Fosston 45, Mahnomen 29
Fulda 68, Mountain Lake Area 56
Goodhue 73, Blooming Prairie 47
Grand Rapids 66, Crosby-Ironton 51
Hancock 65, Henning 63
Hermantown 57, Moose Lake/Willow River 51
Hibbing 75, Virginia 39
Hill-Murray 75, Tartan 63
Hills-Beaver Creek 60, Ellsworth 58
Holdingford 48, Maple Lake 29
Holy Family Catholic 108, Waconia 89
Houston 63, Glenville-Emmons 23
Howard Lake-Waverly-Winsted 56, Eden Valley-Watkins 55
International Falls 50, Mesabi East 49
Janesville-Waldorf-Pemberton 70, Bethlehem Academy 62
Lac qui Parle Valley 60, MACCRAY 45
Lanesboro 37, Schaeffer Academy 35
Legacy Christian 62, West Lutheran 35
Lester Prairie/Holy Trinity 61, Trinity 46
Litchfield 77, Paynesville 52
Little Falls 45, St. Cloud Cathedral 37
Long Prairie-Grey Eagle 54, Swanville 24
Lyle/Austin Pacelli 70, Mabel-Canton 37
Mahtomedi 56, Visitation 49
Martin Luther 57, Cleveland 43
Mayer Lutheran 67, Tri-City United 55
McGregor 85, Carlton 43
Minneota/Lincoln HI 67, Russell-Tyler-Ruthton 46
Minnetonka 82, Robbinsdale Armstrong 56
Monticello 60, Rogers 56
Moorhead 60, Brainerd 51
Murray County Central 59, Adrian 55
New London-Spicer 59, Mound Westonka 55
New Richland-H-E-G 82, Albert Lea 57
Nicollet 57, Lake Crystal-Wellcome Memorial 46
North St. Paul 43, Henry Sibley 41
Osakis 68, West Central 55
Owatonna 73, Mankato West 52
PACT/Spectrum 69, Community of Peace 23
Park Center 77, Coon Rapids 38
Park Rapids 76, Nevis 55
Perham 51, Breckenridge 36
Pierz 57, Kimball 52, OT
Pillager 65, New York Mills 59
Pine Island 58, Cannon Falls 29
Plainview-Elgin-Millville 71, Dover-Eyota 64
Redwood Valley 56, Windom 41
Robbinsdale Cooper 65, Spring Lake Park 50
Rochester John Marshall 44, Rochester Mayo 36
Rushford-Peterson 57, Fillmore Central 47
Sleepy Eye St. Mary's 51, Sleepy Eye 50
South Ridge 88, Cherry 68
Southwest Minnesota Christian 62, Westbrook-Walnut Grove 35
Spring Grove 63, Grand Meadow 33
St. Charles 71, Lewiston-Altura 45
St. Croix Lutheran 64, New Life Academy 42
St. Francis 47, North Branch 30
St. Michael-Albertville 76, Princeton 27
Totino-Grace 54, Fridley 29
Tracy-Milroy-Balaton 64, Lincoln HI 41
Two Harbors 58, Proctor 51
United South Central 62, Alden-Conger 40
Upsala 60, Royalton 35
Verndale 55, Ashby 34
Walker-Hackensack-Akeley 77, Blackduck 41
Warren-Alvarado-Oslo 44, Goodridge/Grygla-Gatzke 39
Warroad 41, Stephen-Argyle 40
West Central, S.D. 57, Pipestone 49
Winona Cotter 59, Wabasha-Kellogg 49
Zimmerman 59, Milaca 41
Zumbrota-Mazeppa 58, Triton 38
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS |
---|
Blue Earth Area vs. Waseca, ppd.
Cambridge Christian vs. Minnesota Academy for the Deaf, ccd.
Lake Crystal-Wellcome Memorial vs. Minnesota Valley Lutheran, ppd.< to Feb 10.
Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.